Blog, Strana 2
Masivní dřevo je jedním z nejstarších a nejžádanějších stavebních materiálů, jehož krása a trvanlivost přetrvává přes generace. Ať už se jedná o nábytek, podlahy, či dokonce celé domy, masivní dřevo přináší do prostoru jedinečný pocit tepla, přírodní krásy a kvality.
Co je to Masivní Dřevo?
Masivní dřevo je vyrobeno z jednoho kusu dřeva, což znamená, že se nepoužívají žádné lepené vrstvy nebo náhražky. Tento materiál si udržuje autentičnost a charakter dřeva v nejčistší podobě.
Estetická Kvalita
Jedním z největších lákadel masivního dřeva je jeho krásná textura a přírodní odstíny. Každá deska má vlastní jedinečné rysy, které vyprávějí příběh o stromu, ze kterého byla vyrobena. Od jemných proužků v dubovém dřevu po živé barvy v mahagonu, masivní dřevo přináší do interiéru živost a autentičnost.
Trvanlivost, Která Přetrvává
Masivní dřevo je známé svou dlouhou životností. Správně ošetřené a udržované kusy mohou vydržet desítky, ba i stovky let. To z něj činí investici, která se vyplatí nejen pro vás, ale i pro budoucí generace.
Ekologická Výhoda
Oproti jiným stavebním materiálům, jako jsou plasty či kovy, je výroba masivního dřeva mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Stromy jsou obnovitelný zdroj, a pokud se pěstují a těží s ohledem na udržitelnost, může být masivní dřevo jednou z nejekologičtějších volbou.
Využití Masivního Dřeva
- Nábytek
Masivní dřevo je často využíváno při výrobě kvalitního nábytku. Díky své trvanlivosti a kráse se může stát rodinným pokladem, který se předává z generace na generaci.
- Podlahy
Podlahy z masivního dřeva přinášejí do prostoru příjemný pocit, a to nejen fyzicky, ale i vizuálně. Jsou odolné vůči opotřebení a mohou být opravovány a renovovány, což prodlužuje jejich životnost.
- Stavební Konstrukce
V některých případech je masivní dřevo používáno jako hlavní stavební materiál. Domy postavené z masivního dřeva mají unikátní atmosféru a zároveň nabízejí vynikající izolační vlastnosti.
Závěrečné Myšlenky
Masivní dřevo je nejen materiálem, ale i uměním. Jeho krása a trvanlivost ho činí nezaměnitelným a ceněným po celém světě. Ať už se rozhodnete pro nábytek, podlahy či celý dům z masivního dřeva, jistě vám bude sloužit s elegancí a stylu, které jsou vlastní přírodním materiálům.
Pokud máte zájem o konkrétní typy masivního dřeva či rady ohledně jeho údržby, neváhejte se obrátit na odborníky. Vaše investice do masivního dřeva se vám může vrátit v podobě krásného a funkčního prostoru, který bude dýchat přírodou.
Rozvíjení vnímání energií stromů, je cestou míru a harmonie. Stromy jsou absolutně pozitivní, a není namístě trpět obavou o „nasátí“ škodlivé nežádoucí energie. Taková u stromů neexistuje. U stromů existuje energie pouze od silné po slabou. Stromy jsou „průtokovým kanálem“ zemské, kosmické a vlastní energie.
Zemskou energii do sebe získávají svými kořeny, přes které ze země energii získávají. Tato zemská energie „teče“ směrem vzhůru – od kořenů k listům (k nebi). Vesmírnou energii získávají stromy přes své listy, přitéká shora, a teče směrem dolů ke kořenům (k zemi). Díky těmto dvou protichůdným silám, se tyto energie hromadí v kmenu stromu, kde se „mísí“ a skrze kmen stromu se rozpíná do prostoru. K těmto dvěma silám se automaticky přidává třetí, a to vlastní energie stromu, která je „unikátní“ pro každý strom. Všechny stromy mají základní energii stejnou (zemská a vesmírná), a svou vlastní druhovou energii (třeba všechny lípy a jejich shodný léčebný účinek) a nakonec svou vlastní energii, která se projevuje buď větší či menší silou.
Energetické „záření“ stromu je též závislé na prostředí kde se strom nachází, kde roste. Některé stromy můžou mít unikátní energii, která se jen těžko hledá, některé se můžou projevovat tzv. „solitérní“ energií, a jiné můžou být energeticky „těžké“ či „svěží“. Možností je mnoho, i když v základních principech se energie neliší (nemluvím o účincích).
Zdroj: www.energiestromu.cz
BUK
Bukové dřevo patří z listnáčů k nejznámějším. Je tvrdé, málo pružné, poměrně pevné. Barvu má světle hnědou až narůžovělou, pařením získá tmavší, charakteristickou barvu. Je stejnorodé a husté. Bukové dřevo proslavila mimo jiné firma Thonet známými „thonetkami“, židlemi z ohýbaného dřeva, které se stále vyrábějí. Používá se v nábytkářství, na ohýbaný nábytek i na krájení dýh, převážně pro „levné“ použití, např. na překližky. Velmi dobře se obrábí, moří a lepí. V neposlední řadě má dobrou výhřevnost.
OŘECH
Ořechové dřevo je velmi ceněné, o starší, zdravé a silné stromy mají velký zájem dýhárny. Běl má šedobílou, jádro je většinou tmavohnědé. Bývá černě ohraničeno a barva závisí na půdních podmínkách. Je tvrdé a pevné, díky obsahu třísla poměrně trvanlivé. Dobře se obrábí, ohýbá, soustruží i řeže dláty. Odedávna se používalo k dýhování i vykládání (intarzie). Vyrábí se z něho také pažby loveckých pušek.
TŘEŠEŇ
Dřevo je tvrdé, pevné, pružné a houževnaté, s poměrně výraznými letokruhy. Bělová část je úzká, smetanově narůžovělá až žlutá, jádro červenohnědé, na vzduchu časem červená a tmavne. Třešně rostoucí v lesních porostech mívají dřevo trochu tmavší. Krájené dýhy, masivní fošny nebo prkna upoutávají výraznou kresbou. Dobře se obrábí, má mírný lesk. Špatně se řeže dláty přes vlákna, ale pro soustružení a truhlářské práce je vhodné. Hodně se bortí a „pracuje“, přířezy je nutno sušit pomalu a důkladně je proložit. Používá se v nábytkářství, v uměleckém truhlářství, pro výrobu židlí, stolků, podstavců, ostění, říms, sloupků zábradlí i leštěných vykládaných kazetových stropů.
JASAN
Běl, u mladých stromů široká, u starých užší, je smetanově bílá, u některých jedinců bělejší než javorová, jindy narůžovělá. Jádro bývá nepravidelně ohraničené, tmavohnědé. Výrazné letokruhy vytvářejí krásnou kresbu, která má na starém nábytku nazlátlý lesk. Šikmo řezané pásky se používaly k vykládání. Dřevěné obklady, prkna či dýhy jsou nejžádanější tam, kde se objevuje kontrast jádra běli, nebo v místech srůstu. Dobře se opracovává, soustruží i leští. Dřevo je pevné, tvrdé, houževnaté a z našich dřevin nejpružnější. Používá se proto na výrobu lyží, saní, topůrek či madel a dodnes se z něho zhotovuje tělocvičné nářadí.
JAVOR
Javorové dřevo patří k nejsvětlejším z našich dřev, smetanově slonovinově bílé, do krémova. Okolo dřeně či suků se někdy objevují zelené nebo černohnědé pruhy a skvrny. Někdy se tvoří široká, tmavá, nepravidelně ohraničená dřeň. Jádro jinak není barevně odlišeno. Dřevo je tvrdé a lesklé. Dobře se opracovává, soustruží, moří, bez problémů přijímá lepidlo. Často se ještě vyběluje peroxidem a čpavkem. Kvůli kontrastu se používá v nábytkářství v dýhách i v masivu. Pro svou dekorativnost je vzácný tzv. „očkový“ javor. Pro vykládání nábytku se vyhledávala i tzv. kořenovice. Rovněž známé je tzv. vlnkování javoru, jež se dodnes využívá na zadní desky a luby viol, houslí nebo kytar.
Zdroj: www.lesycr.cz
České dřevěné Vánoce = iniciativa lesníků, která chce vrátit vánočním svátkům jejich tradiční kouzlo a význam. Myšlenka Českých dřevěných Vánoc vznikla v hlavách lidí, kteří jsou profesí lesníci a zpracovatelé dřeva, držitelé certifikátu PEFC. K Vánocům tak mají i díky svému povolání velmi specifický vztah.
„Dřevo a les ve všech jeho podobách vždy byly a jsou významným prvkem vánočních svátků. Počínaje vánočním stromkem, přes dřevěné vánoční ozdoby až po dřevěné hračky či posezení rodiny u roztopeného krbu,“ říká Ing. Ladislav Půlpán, předseda představenstva Sdružení vlastníků a správců lesních majetků ČR.
„Všichni bychom si přáli prožít předvánoční čas v pohodě a klidu, přesto každoročně svádíme hororový desetiboj s disciplínami typu nákup plastových hraček z Číny, shánění figuríny Santa Klause na balkon, mytí oken a dohánění všech restů na poslední chvíli. Pokud už tedy máte dost „rolniček“ z reproduktorů obchodních center a nebaví Vás marně hledat volné parkovací místo u hypermarketu, pak Vás jistě mohou tradiční české dřevěné Vánoce zaujmout,“ dodává Ladislav Půlpán.
„Virtuální svět Českých dřevěných Vánoc chce nabídnout pestrou inspiraci pro rodiče, děti, učitele, média a všechny ostatní a změnit jejich pohled na Vánoce jako svátky rodiny, pohody a zábavy, nikoli jako období úklidu a shánění dárků.“
Tato iniciativa je podporována certifikačním systémem PEFC, který má na starosti kontrolu nad správným hospodařením v lesích a sjednocuje tak odpovědné vlastníky a správce lesních majetků stejně jako zpracovatele dřeva a výrobce dřevěných produktů.
Na webu drevenevanoce.cz najdou návštěvníci zajímavé informace a „dřevěnou“ inspiraci – například aktuální mapu s místy, kde jsou v prodeji vánoční stromky z českých lesů pěstovaných trvale udržitelným způsobem, tipy na zajímavé předvánoční a vánoční akce (nejen) v lese, návody na výrobu dřevěných vánočních dárků, inspiraci pro nákup hraček i jiných dřevěných dárků nebo třeba rádce, jak vybírat vánoční stromek.
Tyto informace na webový portál dodávají sami lesníci ze státních, obecních i dalších lesních majetků, kteří tímto chtějí podpořit význam dřeva jako jednoho z neopomenutelných symbolů vánočních svátků a současně tradiční a obnovitelné suroviny.
Zdroj: www.letemlesem.cz
Všude čtete, že dřevo je skvělý materiál, který bychom měli více využívat. Zřejmě s tím i souhlasíte, ale možná si nejste přesně jisti, proč? Pojďme se na to podívat. Máme pro vás 7 důvodů, proč byste měli volit dřevo. Protože:
1. … je obnovitelné.
Dřevo je přírodní surovinou pocházející z lesa. To ale nestačí. Aby bylo obnovitelnou surovinou, potřebuje trvale udržitelnou péči. Tu u nás zajišťují zkušení lesníci. Ti se starají o to, aby se naše lesy znova a znova vysazovaly a naše dřevo díky tomu bylo obnovitelnou surovinou, jejímž využíváním chráníme životní prostředí.
2. … je udržitelné.
Každý český les musí být ze zákona obhospodařován trvale udržitelným způsobem. K tomu jsou navíc téměř ¾ našich lesů certifikovány uznávanými systémy PEFC a FSC. To znamená, že je zachovávána jejich různorodost, produkční schopnost a regenerační kapacita. Takové lesy jsou schopné naplňovat naše potřeby nejen nyní, ale i v budoucnu. O českém dřevě tak můžeme hrdě prohlásit, že je materiálem s trvale udržitelným zdrojem.
3. … je lokální.
Využíváním dřeva z českých lesů snižujeme množství skleníkových plynů, které vznikají při dopravě dřeva ze vzdálenějších zemí. Využití domácí suroviny zároveň přispívá naší ekonomice, podporuje tvorbu nových pracovních míst a zvyšuje naši životní úroveň.
4. … je recyklovatelné.
Dřevo je přírodní materiál, který se i bez jakéhokoliv dalšího zpracování po čase samo rozloží na potřebné minerály do půdy. Recyklací můžeme ale prodloužit jeho využití. Dřevěné výrobky se na konci jejich životnosti dají snadno přetvořit a zbytkové dřevo se rozdrtí a poslouží na výrobu materiálů na bázi dřeva, například dřevotřískových nebo dřevovláknitých desek. Nepoužitelné části dřeva se mohou spálit v kotlech nebo kamnech a přeměnit na tepelnou energii.
5. … na sebe váže uhlík.
Oproti ostatním materiálům má dřevo „ekologický náskok“ ještě před začátkem jeho využití, protože na sebe váže uhlík. Dřevo vzniká na základě procesu, který se nazývá fotosyntéza. To znamená, že se dřevo přeměňuje ze vzdušného oxidu uhličitého na kyslík a cukry, které jsou složeny z uhlíku. Kyslík se vrací zpět do ovzduší a z cukrů buduje svou biomasu – dřevo. Díky tomu je dřevo skvělý lapač oxidu uhličitého.
6. … má nízkou uhlíkovou stopu.
Tím, že na sebe dřevo váže oxid uhličitý, má mnoho dřevěných výrobků nízkou či dokonce zápornou uhlíkovou stopu. Jinak řečeno – dřevěný výrobek mnohdy „zadrží“ více uhlíku, než vytvoří a napomůže tak ke snížení množství CO2 v atmosféře. To je kvalita, kterou nemůže nabídnout téměř žádný jiný materiál.
7. … má nízkou svázanou energii.
Zejména při využívání lokálního dřeva je na zpracování dřeva (kácení, obrábění, doprava) potřeba mnohem méně energie než na výrobu ostatních materiálů. Dřevo vyžaduje přibližně 70krát méně technologické (svázané) energie než hliník, 17krát méně než ocel a 3krát méně než beton či pálená cihla.
České dřevo je přírodní materiál s trvale udržitelným a lokálním zdrojem. Vzhledem ke stupňujícím se nárokům na environmentální šetrnost se dřevo nabízí jako úžasné a snadné řešení ke snížení emisí skleníkových plynů a spotřeby energie. Proto volte dřevo!
Zdroj: www.drevojecesta.cz
Jak můžete snížit produkci oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů? Třeba tím, že budete používat dřevo z našich lesů – materiál s nízkou uhlíkovou stopou.
Dřevo je materiál, který díky udržitelnému hospodaření lesníků v našich lesích neustále přirůstá a kterým lze plnohodnotně nahradit materiály z neobnovitelných surovin (železobeton, plast apod.). Navíc jak vidíte na grafu níže, při výrobě stavebních materiálů na bázi dřeva je do ovzduší uvolněno znatelně méně emisí CO2 než při výrobě jiných materiálů. Uhlíková stopa dřeva je tedy oproti jiným materiálům výrazně nižší.
Bonusem je, že dřevo dokonce oxid uhličitý spotřebovává, a to po celou dobu růstu stromu až do jeho dospělosti! Pokud si navíc vyberete produkty (dřevěný dům, nábytek…) z lokálního dřeva, produkci CO2 tím ještě snížíte. Doprava dřeva ze vzdálených zemí je pro životní prostředí totiž velkou zátěží.
Množství oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů vypouštěné do ovzduší tedy můžete snížit tím, že budete používat dřevo z našich lesů.
Zdroj: www.drevojecesta.cz